<body>przewodnik, górski, Pieniny, Szczawnica, Gorce, Jagoda,Jurkowska, przeowdnictwo górskie, pilotaż, wycieczek, Wysoka, Trzy Korony,Pieniński, Park, Narodowy,  </body>
php-fusion-themes
php-fusion-themesStrona Główna ˇ Wycieczki krajowe ˇ Wycieczki zagraniczne ˇ Atrakcje turystyczne ˇ Porady ˇ Przepisy Sierpień 05 2021 02:33:06php-fusion-themes
php-fusion-themesNawigacjaphp-fusion-themes
php-fusion-themes Strona Główna
O mnie
Wycieczki krajowe
Wycieczki zagraniczne
Wycieczki tematyczne
Atrakcje turystyczne
Informator turystyczny
Porady
Przepisy
Oferta/cennik
Zamówienie uslugi przewodnickiej
Download
Linki
Galeria
Galeria I
Galeria II
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesOnlinephp-fusion-themes
php-fusion-themes Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 289
Najnowszy Użytkownik: iukyddhmbg
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesWitamyphp-fusion-themes
php-fusion-themes

Witam na mojej stronie poświęconej turystyce na obszarach Beskidów i Pienin.

Jestem przewodnikiem górskim beskidzkim kl. III na obszar wschodni Beskidów Zachodnich oraz przewodnikiem turystycznym terenowym na obszar Województwa Małopolskiego i posiadam ważne uprawnienia państwowe nadane przez Wojewodę Małopolskiego. Jestem także pilotem wycieczek.

Oferuję swoje usługi na obszarze uprawnień (Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny, Spisz, Podhale, Orawa).

Dokładne informacje, tj. opis moich uprawnień, ofertę przewodnicką, propozycje tras, ciekawe odcinki szlaków znajdziecie Państwo na tej stronie.

Życzę każdemu z Was, aby podczas górskich wędrówek nie tylko kontemplować majestat przyrody, wsłuchiwać się w słowa gawędy przewodnickiej, ale przede wszystkim podczas ciszy, w marszu, odnajdywać siebie...

Zapraszam w Beskidy i Pieniny.
Jagoda Jurkowska

Pamiętaj!

Jeśli planujesz zwiedzanie Pienin, Spisza czy Podhala warto abyś wynajął przewodnika, ponieważ:
- On ułoży Ci program zwiedzania dostosowany do wieku, kondycji i zainteresowań grupy;
- On pokaże Ci najbardziej interesujące zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej, na Szlaku Gotyckim, na Szlaku Cerkwi Łemkowskich, na Małopolskiej Trasie UNESCO, na Szlaku Orlich Gniazd, na Szlaku Solnym, na Małopolskim Szlaku Papieskim PTTK oraz na Janosikowym Szlaku;
- On poprowadzi Cię najpiękniejszymi szlakami górskimi po Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Wyspowym i Gorcach;
- On pomoże Ci w zaplanowaniu racjonalnego wykorzystania pobytu w Pieninach, na Spiszu, Orawie i Podhalu;
- On poleci Ci dobrą restauracje;
- On pomoże Ci w załatwieniu noclegu i wyżywienia.

Serdecznie zapraszam na moją nową stronę: Przewodnik Beskidzki.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesNowa strona przewodnickaphp-fusion-themes
php-fusion-themes
php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia luty 28 2014 09:37:121 Komentarzy ˇ 1232 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesŻyczenia świątecznephp-fusion-themes
php-fusion-themes
„Pokój zamieszka, podczas gdy Pan przybędzie”
W adwentowej refleksji,
W skupieniu tuż przy konfesjonale,
W ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,
Do gorącego i otwartego serca,
Niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem,
Byśmy go mogli rozdawać na każdym kroku tam, gdzie niepokój.
Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia!php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia grudzień 23 2013 11:06:081 Komentarzy ˇ 1204 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesAtrakcja turystyczna otwarta także w zimiephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Turyści, którzy lubią górskie wyprawy nie będą musieli rezygnować z przejażdżki kolejka wąskotorową w Bieszczadach. W sezonie zimowym atrakcja będzie bowiem nadal obsługiwana.

"Bieszczadzka leśna kolejka wąskotorowa będzie kursować podczas tegorocznej zimy. W tym roku przewiozła ponad 94 tys. turystów" poinformował Mariusz Wermiński, prezes fundacji, która zarządza Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Nie będzie w zasadzie żadnych ograniczeń, które utrudniałyby turystom przejażdżkę."W okresie zimowym będzie można zamówić kurs kolejką w każdy dzień. Natomiast podczas ferii szkolnych zamierzamy uruchomić regularne kursy w soboty" - zapewnił Wermiński. Kolejka w zimie kursuje na trasie z Majdanu do Dołżycy.

Dane zebrane za rok 2013 świadczą, że turyści chętnie decydowali się na przejażdżki kolejką. Spore zainteresowanie przerodziło się w oczekiwany zysk, który pozwoli pokryć koszty modernizacji i konserwacji atrakcji. Odpowiednie fundusze zostaną także przekazane na właściwe utrzymywanie budynków stacji. Podstawowym źródłem finansowania atrakcji są wpływy z biletów kupowanych przez turystów.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa została uruchomiona po raz pierwszy jeszcze pod koniec XIX wieku. Początkowo jej główną funkcją był transport drewna. Dopiero w latach 20' XX wieku rozpoczęto jej wykorzystanie do przewozu ludzi. Kolejka z czasem stała się atrakcją turystyczną, a obecnie jej administrowaniem zajmuje się fundacja Bieszczadzka Kolejka Leśna.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia grudzień 17 2013 16:39:050 Komentarzy ˇ 1178 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesTajny schron nową atrakcją Pragiphp-fusion-themes
php-fusion-themes
W samym centrum praskiej stolicy udostępniono zamknięty do tej pory dla zwiedzających obiekt. Atrakcja mieści się pod zlokalizowanym przy Placu Wacława hotelem Jałta, a jest nią schron przeciwatomowy.

Schron został otwarty dla zwiedzających z okazji 55 rocznicy otwarcia hotelu Jałta. Liczący sobie 500km2 bunkier zlokalizowany jest 20 metrów pod ziemią. Został zbudowany z myślą o członkach Partii Komunistycznej, którym chciano zapewnić ochronę na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. W schronie miało móc ukrywać się również wojsko w wypadku ataku nuklearnego. Przewidywano, że będzie on pełnił rolę szpitala Sztabu Generalnego, albo miejscowej siedziby sztabu Układu Warszawskiego. Schron stanowił również centrum nadzoru nad gośćmi z zachodu, którzy przybywali do praskich hoteli.

Dziś turyści mogą oglądać część oryginalnego wyposażenia schronu, w tym urządzenia podsłuchowe. Zwiedzający mogą przekonać się jak wyglądał system zabezpieczeń, oraz w jaki sposób pracowały służby. Ponadto, turyści zobaczą umocnienia bunkra, dowiedzą się również jak funkcjonował system wentylacji pomieszczeń.

Schron zwiedzać można przez dwa dni w tygodniu. Aby zobaczyć atrakcję potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia grudzień 17 2013 16:37:480 Komentarzy ˇ 1287 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesKtóre miejsca w Wielkiej Brytanii chcą zwiedzać turyści?php-fusion-themes
php-fusion-themes
Najnowsze badania VisitBritain pokazują, że zagraniczni turyści bardziej niż kiedykolwiek przedtem chcą poznać brytyjską wieś i jej dziedzictwo.

Na popularności zyskują jednak inne, mniej tradycyjne lub nowe atrakcje, takie jak nocna zabawa w Newcastle, oglądanie Londynu z wieżowca Shard albo wycieczka do filmowego studia Harry’ego Pottera.

W badaniu przeprowadzonym wśród 10 tysięcy potencjalnych gości z 19 krajów, przedstawiono listę 18 wymarzonych atrakcji dostępnych tylko w Wielkiej Brytanii. Respondenci najczęściej wybierali 3 z nich: zwiedzanie pałacu Buckingham, oglądanie Londynu z wieżowca Shard albo koła London Eye oraz zwiedzanie zamku w Edynburgu.

Wizyta w pałacu Buckingham była na pierwszym miejscu wśród Amerykanów, Rosjan i Chińczyków. Panoramiczny widok ze szczytu wieżowca Shard albo z koła London Eye był najczęściej wybierany przez turystów z Korei Południowej (od stycznia do września 2013 r. ruch turystyczny z tego kraju wzrósł o 45 proc.). Zwiedzanie zamku w Edynburgu było szczególnie interesującą atrakcją dla gości z tradycyjnych rynków — Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Włoch — którzy umieścili ją na drugim miejscu.

Chęć odwiedzenia Chatsworth House i jego rozległych ogrodów przejawiają szczególnie często turyści z krajów, w których pokazywane są takie seriale telewizyjne, jak "Downton Abbey". Dodatkowo, wyniki badań wykazały, że goście z Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Kanady są gotowi poznawać brytyjskie dziedzictwo w całym kraju i przez cały rok.

Opinie na temat jedzenia ryby z frytkami są podzielone. Dla Hindusów jest to ostatnie z wymarzonych zajęć, a dla Argentyńczyków, Chińczyków, Meksykan i Polaków — przedostatnie. Jednak świeża ryba z frytkami nad brzegiem morza cieszy się wielką popularnością wśród Amerykanów i Kanadyjczyków, dla których jest to trzecie z kolei wymarzone zajęcie. Australijczycy nie pozostają daleko z tyłu i umieszczają je na czwartym miejscu.

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2012 r. i działania marketingowe VisitBritain przedstawiające malownicze krajobrazy Wielkiej Brytanii zmieniły postrzeganie brytyjskiej wsi. Atrakcje takie jak "zwiedzanie Lake District, podziwianie szkockich krajobrazów lub wycieczki po parku narodowym Snowdonia, były wysoko oceniane przez respondentów.

Z badań przeprowadzonych po igrzyskach wynika też, że 75 proc. turystów uważa, że w Wielkiej Brytanii jest wiele interesujących miejsc poza Londynem, a wyniki kampanii marketingowej GREAT dowodzą, że reklamy prezentujące brytyjską prowincję czy krajobrazy w równej mierze inspirują ludzi do odwiedzenia Londynu, jak i reszty kraju.

Kolejnym potwierdzeniem skuteczności działań są wyniki raportu Nations Brand Index (czerwiec 2013 r.), w którym Wielka Brytania po raz pierwszy weszła do pierwszej światowej dwudziestki jako kraj "bogaty w naturalne piękno".

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia grudzień 17 2013 16:36:500 Komentarzy ˇ 1341 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesPowstał ranking najbardziej atrakcyjnych miast świataphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Miasta z całego świata zostały ocenione pod względem swojego potencjału, położenia, bezpieczeństwa i nastawienia mieszkańców. Wyniki zestawienia City Brand Index 2013 przygotowanego przez firmę GfK, pozwoliły wyłonić najatrakcyjniejsze miasta świata.

W ocenie twórców rankingu, najbardziej atrakcyjnym miastem świata okazał się Londyn. Doceniono go za otwartość na ludzi przybywających z różnych stron świata. W zestawieniu na wysokich miejscach znalazły się też Sydney, Paryż, Nowy Jork i Rzym. Wśród ocenianych miast nie zabrakło Warszawy - Polska stolica została sklasyfikowana na 43 miejscu. W przypadku Warszawy, w stosunku do poprzedniego rankingu zwrócono uwagę na poprawę człowieczeństwa oraz na większą otwartość mieszkańców.

Ranking najbardziej atrakcyjnych miast przygotowany został już po raz kolejny. Praktyka pokazuje, że zwykle lepiej notowane są miasta europejskie niż azjatyckie. Tegoroczne wyniki niżej niż dotychczas oceniają Paryż - wcześniej zajmował on pierwsze miejsce. Dużo gorzej wypadło też Tokio, które wypadło poza pierwsza dziesiątkę.

City Brand Index 2013 nie tylko ocenia aktualny wizerunek miast, ale wskazuje również na ich potencjał. Największy spadek w tym zakresie zanotowały Paryż, Madryt i Tokio. Wśród miast posiadających najwyższy wzrost wskaźnika wizerunku wyróżniły się Bangkok, Johannesburg i Stambuł.

Ważny czynnik wpływający na to, jak miasto jest odbierane stanowi bezpieczeństwo. W tym roku za najlepsze pod tym względem uznano Sydney, którego mieszkańcy jednocześnie zostali docenieni za przyjazne nastawienie. Turyści podróżujący po miastach świata za bardzo bezpieczne uznali także Genewę i Wiedeń, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Przyjazne nastawienie mieszkańców nie zawsze przekłada się na poczucie bezpieczeństwa turystów. Świadczy o tym przykład Rio de Janeiro, które mimo przyjaznej atmosfery, w opinii turystów nie jest zbyt bezpieczne.

Anholt-GfK Roper City Brands Index (CBI) prowadzi badania wizerunku 50 miast. Publikowane wyniki oparte są o kwestionariusz z ponad 50 pytaniami. Ankiety przeprowadzono 8-23 maja 2013 r. we Francji, Australii, Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i USA. Powstały indeks wizerunku obejmuje: ogólne postrzeganie miasta, ocenę jego położenia, warunki życia, potencjał miasta, ludzi oraz puls miasta czyli jego kulturę, inicjatywy i wydarzenia.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia listopad 08 2013 19:00:410 Komentarzy ˇ 1298 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesPodziemne Atrakcje Turystyczne w Polsce php-fusion-themes
php-fusion-themes
Po kilku latach fotografowania i wielu wizytom w podziemiach jakie znajdują się na terenie Polski, a są udostępnione do zwiedzania turystom, powstał przewodnik w formie mapy.

Miliony turystów każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka miejsc by je zwiedzić.

Niniejsza mapa ma na celu uświadomienie turystom, jak wiele nasz kraj ma do zaoferowania także poza sezonem a nawet w zimie.

Wiele z obiektów zawartych w przewodniku wygodniej jest zwiedzać poza sezonem wakacyjnym, bez tłoku, kolejek i wcześniejszych rezerwacji.
Dodatkowym elementem na mapie są miejsca na pieczątki ze zwiedzanych obiektów. Osoby odwiedzające sukcesywnie poszczególne obiekty otrzymają nagrody.

Projekt wspierany jest przez:
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oraz Polską Organizację Turystyczną.

Obiekty zamieszczone na mapie

1 - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
2 - Skansen "Królowa Luiza" w Zabrzu
3 - Kopalnia Złota w Złotym Stoku
4 - Zabytkowa Kopalnia "Guido"
5 - Kopalnia Złota Aurelia w Złotoryi
6 - Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
7 - Kowarskie Kopalnie Uranu
8 - Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa"
9 - Kopalnia Soli w Wieliczce
10 - Kopalnia Soli w Bochni
11 - Kopalnia Soli w Kłodawie
12 - Sztolnie "Włodarz" Kompleksu Riese
13 - Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
14 - Projekt "Arado" w Kamiennej Górze
15 - Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka
16 - Krzemionki - Kopalnie Neolityczne
17 - Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka"
18 - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
19 - Muzeum Sztolni Walimskich
20 - Kopalnia Uranu w Kletnie
21 - Tajne Podziemia Zamku Książ
22 - Międzyrzecki Rejon Umocniony
23 - Schron Kolejowy w Strzyzowie
24 - Schron Kolejowy w Konewce
25 - Schron Kolejowy w Jeleniu
26 - Schron Kolejowy w Stępinie
27 - Tunel Kolejowy w Kowarach
28 - Bunkry "Pętla Boryszyńska" Ostwall
29 - Podziemia Rynku w Krakowie
30 - Zapora Wodna w Solinie
31 - Podziemia Opatowskie
32 - Panteon Narodowy w Krakowie
33 - Muzeum Kanału "Dętka" w Łodzi
34 - Szczecińska Podziemna Trasa Turystyczna
35 - Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
36 - Podziemia Zamku w Malborku
37 - Lubelska Trasa Podziemna
38 - Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie piwnice"
39 - Krypty Katedralne na Wawelu
40 - Krypty i podziemia w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
41 - Wilczy Szaniec w Gierłoży
42 - Twierdza Kłodzka Chodniki Minerskie
43 - Podziemia Twierdzy Zamość
44 - Podziemia Twierdzy Srebrna Góra
45 - Podziemia Twierdzy Nysa
46 - Podziemia Kredowe w Chełmie
47 - Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
48 - Krypty Reformatów w Krakowie
49 - Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie"
50 - Groty Miechowskie
51 - Jaskinia Radochowska
52 - Jaskinia Raptawicka
53 - Jaskinia Ciemna
54 - Jaskinia Łokietka
55 - Jaskinia Niedźwiedzia
56 - Jaskinia Mroźna
57 - Jaskinia Raj
58 - Smocza Jama - Jaskinia w Tatrach
59 - Smocza Jama pod Wawelem
60 - Jaskinia Wierzchowska
61 - Jaskinia Mylna
62 - Jaskinia Nietoperzowa
63 - Jaskinia Mamutowa

Mapa jest już dostępna w kasach obiektów:

Kopalnia Soli w Kłodawie
Schron Kolejowy w Konewce
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Podziemne Miasto Osówka
Oficyna Wydawnicza "Rewasz"

oraz:

Sklep Górski Alpamayo
ul. Sławkowska 18 Kraków
http://www.alpamayo.eu/mapa-podziemne-atrakcje-turystyczne-w-polsce.html

Allegro
http://allegro.pl/podziemia-polski-najnowsza-mapa-informator-i3656339354.html

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia listopad 02 2013 16:06:010 Komentarzy ˇ 1361 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesŚwięta zmarłych po chińskuphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Chińczycy mają w tradycyjnym kalendarzu kilka świąt związanych ze zmarłymi, m.in. Święto Przodków i Święto Głodnych Duchów. Chińscy katolicy obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, a chińska młodzież coraz częściej obchodzi amerykańskie Halloween.

Najważniejszym z tych świąt jest bez wątpienia Święto Przodków, po chińsku Qingming Jie, co dosłownie oznacza Święto Czystej Jasności. Obchodzone 15. dnia po równonocy wiosennej, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W czasie święta na cmentarzach w całym kraju, pośród duszącego dymu kadzideł, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gniewali.

Tłumy ludzi wynoszą prochy zmarłych członków rodziny z budynków, w których są umieszczone, i kładą je na rozstawionych wokół stołach. Kładą na nich również dary, mające zapewnić przodkom dostatnie życie po śmierci. Najczęściej są to kwiaty, pieczone w całości kaczki, kurczaki i prosięta, miski ryżu, gotowane bułeczki i świeże jabłka, zdarzają się także butelki z ryżowym winem.

Cmentarze publiczne w chińskich miastach wyglądają zupełnie inaczej niż cmentarze europejskie. Drewniane skrzynki i kamienne urny z prochami zmarłych są tam przechowywane w pomieszczeniach przypominających archiwum czy bibliotekę. Każda urna leży w osobnej przegródce na jednym z wysokich do sufitu regałów, najczęściej w towarzystwie miniaturowego drzewka i dzbanka do herbaty.

Według wierzeń przebywający w zaświatach zmarli mają takie same potrzeby, jak żywi ludzie, a ich rodziny powinny troszczyć się o ich zaspokajanie, by nie rozgniewać przodków. Na wielu cmentarzach obowiązuje zakaz palenia rytualnych pieniędzy i innych papierowych rekwizytów, które tradycyjnie przesyła się w ten sposób zmarłym. Takie obrzędy odbywają się więc poza nekropoliami. Oprócz specjalnych pieniędzy, tzw. waluty piekielnej, palone są kartonowe modele pięknych domów, luksusowych samochodów i markowych smartfonów, a nawet figurki służby i dziewcząt do towarzystwa.

Ludzie boją się przodków. Luksusowe dary to rodzaj duchowego przekupstwa, ofiarowywanego im, by się nie gniewali i nie sprowadzali pecha. W silnie hierarchicznym społeczeństwie chińskim przodkowie są traktowani równie poważnie, jak wysokiej rangi politycy - ocenił w rozmowie z PAP kantoński dziennikarz He Renyuan, który często podejmuje tematy związane z folklorem.

Przekazując dary zmarłym przodkom, większość odwiedzających cmentarze stoi w skupieniu przy stołach z urnami. Jednak niektórzy, głównie młodzież, wyglądają na znudzonych poważną atmosferą Qingming Jie. Gdy ich rodzice zapalają kadzidła, oni wyjmują z kieszeni smartfony i grają w gry albo plotkują ze znajomymi na czatach.

Pod wpływem amerykańskiej popkultury, szczególnie hollywoodzkich filmów, wśród chińskiej młodzieży coraz popularniejsze jest świętowanie Halloween. W dużych miastach tysiące młodych ludzi przebierają się za wampiry i czarownice, by uczestniczyć w balach maskowych organizowanych przez rozmaite bary, kluby nocne i hotele. Takie imprezy trwają już od piątku poprzedzającego dzień 30 października, i kończą się dopiero w następujący po nim weekend.

W chińskiej tradycji są jednak jeszcze inne święta związane ze śmiercią, wśród nich przypadające na przełomie lata i jesieni Święto Głodnych Duchów. 15. dnia siódmego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego (a według niektórych wierzeń w całym tym miesiącu) otwierają się bramy zaświatów, a duchy błąkają się po świecie żywych, poszukując jedzenia i uciech. By ulżyć ich cierpieniom i uchronić się przed ich gniewem, zarówno buddyści jak i taoiści odprawiają odpowiednie rytuały: modlą się za zmarłych oraz palą kadzidła, banknoty piekielne i inne dary. W przeciwieństwie do Qingming Jie, w czasie Święta Głodnych Duchów składa się hołd wszystkim zmarłym, a nie tylko przodkom.

Chińska społeczność katolicka - podobnie jak katolicy w Polsce i innych krajach europejskich - oddaje cześć zmarłym 1 listopada w czasie Dnia Wszystkich Świętych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia listopad 02 2013 14:20:200 Komentarzy ˇ 1214 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesPola Śmierci i dom mordercy, czyli co chcą zwiedzać turyściphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Walka o turystów trwa. Wiele miejsc i regionów kieruje się ku coraz bardziej niszowym grupom klientów.

Pomysły na zainteresowanie turystów ofertą danej gminy bądź regionu bywają różne. Samorządowcy prześcigają się w propozycjach nowych ścieżek tematycznych czy szlaków łączących najważniejsze zabytki. Ciekawą alternatywą okazują się też okazjonalne festiwale, imprezy tematyczne i lokalne święta. Niezmienne jest jedno - przygotowana propozycja musi być oryginalna, autorska i odpowiednio wypromowana.

Tanatoturystyka nie jest dziś już niczym nowym. Odwiedzanie miejsc kojarzących się lub wiążących ze śmiercią ma swoich zwolenników. Na świecie do czołowych destynacji tego typu należy między innymi Pearl Harbour. Zatopiony w 1941 przez Japończyków statek USS Arizona, stał się miejscem śmierci wielu marynarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że promowany jako atrakcja turystyczna, przyciąga blisko 1,5 mln turystów rocznie.

Podobnie popularne miejsce odnaleźć można w Kambodży. Tam niezwykłym wręcz zainteresowaniem podróżników cieszy się Muzeum Ludobójstwa i Pole Śmierci zlokalizowane w Tuol Sleng. Historia miejsca związana jest z Czerwonymi Khmerami i dokonanymi przez nich zbrodniami na ludności. Z pośród ogromnej liczby ponurych eksponatów wskazać można choćby mapę Kambodży, wykonaną z ludzkich kości. Jeszcze do 2002 roku okazywano ją odwiedzającym.

Podobnych przykładów można szukać także w Europie. Do najbardziej znanych miejsc należy paryski wiadukt, gdzie zginęła księżna Diana. W Anglii natomiast zdarzają się turyści, którzy zapuszczają się do Wschodniego Londynu tylko po to, aby przespacerować się po okolicach, gdzie na swoje ofiary zaczajał się Kuba Rozpruwacz.

Włodarze polskich miast nie chcą pozostawać w tyle za światową modą. Na przeciw nietypowym oczekiwaniom turystów wyszły między innymi władze Gałkówka, niewielkiej miejscowości w powiecie łódzkim. Sposób na promocję regonu jest prosty. Na oficjalnej stronie internetowej zamieszczone zostały informacje dotyczące niejakiego Stanisława Modzelewskiego. Wśród lokalnej społeczności zyskał on przydomek Wampirówek po tym jak w latach pięćdziesiątych XX w. dopuścił się serii okrutnych zabójstw. Jednocześnie, w serwisie wśród atrakcji polecanych do zwiedzenia znaleźć można pomnik kobiety, będącej jedną z ofiar zwyrodnialca.

Podróże do miejsc związanych ze śmiercią cieszą się i będą się cieszyły popularnością. Promowanie takich destynacji może rzeczywiście przekuwać się na ich większą popularność wśród turystów. Ważne jednak, by nie zatracić przy tym dobrego smaku.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia październik 18 2013 10:58:430 Komentarzy ˇ 1342 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesProblematyczna atrakcja turystyczna zostanie otwartaphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju zostanie otwarta w sezonie zimowym. To efekt zakończenia rozmów pomiędzy samorządowcami, hotelarzami i Sobiesławem Zasadą.

Porozumienie osiągnięte w tej sprawie to ważna wiadomość dla lokalnej społeczności, która zarabia na turystyce. Obiekt od lat przyciąga amatorów sportów zimowych, a jego zamknięcie niosłoby za sobą długofalowe skutki. Konflikt dotknąłby finansowo wszystkich pracujących w branży turystycznej. O powodach zamknięcia atrakcji informowaliśmy kilka tygodni temu Poważny problem na Dolnym Śląsku

Do spotkania pomiędzy skonfliktowanymi stronami doszło 15 października, jak twierdziły obie strony, były to tzw. rozmowy ostatniej szansy. Trwające dwie godziny negocjacje zakończyły się kompromisem. "Nie ma specjalnych warunków. Nam zależy na rozwoju Świeradowa" - powiedział Sobiesław Zasada, właściciel Ski- Sun. Ustalono, że w nadchodzącym sezonie zimowym kolejka będzie działać jak dawniej.

Zawarte porozumienie zakłada, że spółka Ski-Sun zostanie zwolniona z płacenia podatku od nieruchomości i obiektów działalności gospodarczej związanych z prowadzeniem wyciągów narciarskich oraz tras zjazdowych. Zrealizowany zostanie też inny postulat Sobiesława Zasady - gmina odkupi wodociągi od spółki. W zamian za to Ski-Sun odda gminie dzierżawione i niezabudowane grunty.

Rezultat rozmów w opinii samorządowców jest bardzo obiecujący na przyszłość. "Na przestrzeni 2-3 lat gmina wesprze kolej gondolową kwotą około 3 milionów złotych" - zapewnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa. Przyjrzenie się bliżej stanowiskom obu stron wzbudza jednak wątpliwości. Burmistrz Świeradowa twierdzi, że kwestia kary umownej, jaką nałożono na spółkę za niewybudowanie aquaparku, będzie toczyć się nadal w ramach odrębnego postępowania. Zupełnie inaczej widzi tą kwestię Zasada. "Ta sprawa jest załatwiona. Nie ma możliwości by były nałożone na nas jakieś kary. Można więc odnieść wrażenie, że dogadano się wyłącznie na potrzeby otwarcia atrakcji jeszcze tej zimy. Nie załatwiono wszystkich niesnasek, a gra o kolejkę może w przyszłości toczyć się dalej. Na razie wiadomo, że wyciąg zacznie pracę w sobotę 19 października i będzie otwarty w trakcie sezonu zimowego 2013/2014.

Wiele emocji w Świeradowie wzbudziła też idea utworzenia wspólnego funduszu mającego promować gminę. Władze Ski-Sun zapewniły, że pieniądze z tego funduszu miałyby być spożytkowane na działania marketingowe. Nowe rozwiązanie zakładałoby przerzucenie kosztów promowania regionu na właścicieli obiektów noclegowych i gastronomicznych. Hotelarze, restauratorzy i właściciele pensjonatów mieliby przekazywać na rzecz funduszu 1% swoich zysków. Opinie w tej sprawie są jednak bardzo podzielone, nie wszyscy bowiem chcą dokładać się do tej inicjatywy.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia październik 18 2013 10:57:210 Komentarzy ˇ 1272 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesKolejna polska atrakcja turystyczna na liście UNESCO?php-fusion-themes
php-fusion-themes
Jak podało stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w ubiegłym roku, Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odwiedziło 97 tys. turystów, w tym czasie odnotowano wzrost odwiedzających o ok 6 tys

Przewodniczący SMZT, Marek Kandzia uważa, że wzrost liczby odwiedzających jest efektem inwestycji przeprowadzonych w kopalni srebra. W kwietniu 2012 r. udostępniono zmodernizowane Muzeum Górnictwa oraz udźwiękowiono prawie dwukilometrową, podziemną trasę.

W latach 90 XX wieku kopalnię odwiedzało nawet 100 tysięcy osób rocznie. Taki wynik będzie trudny do osiągnięcia, także z powodu niżu demograficznego. Dużą część odwiedzających stanowią wycieczki szkolne. Stowarzyszenie celuje w przyciągnięcie 75 tysięcy turystów rocznie.

Obydwa obiekty od siedmiu lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego, 150-kilometrowego kompleksu chodników i wyrobisk po górnictwie rud srebra.

Ministerstwo Kultury pozytywnie zaopiniowało kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Formalny wniosek ma trafić do Paryża pod koniec roku.

http://www.tur-info.pl

php-fusion-themes Dodane przez Jagoda dnia październik 15 2013 21:52:310 Komentarzy ˇ 1282 Czytań - Drukuj
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
Strona 1 z 9 1 2 3 4 > >>
php-fusion-themesLogowaniephp-fusion-themes
php-fusion-themes
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesShoutboxphp-fusion-themes
php-fusion-themes
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Robert
27/10/2016 10:32
Witam. Poszukuję niedrogiego przewodnika dla mnie i syna, aby nie bardzo wyczynowo zwiedzić okoliczne góry w Szczawnicy.

Andrzej
26/11/2010 13:01
Koleżanko! W E-magazynie Na Szlaku są kolorowe zdjęcia, nadsyłane przez Czytelników. Gdy w tekście ich niema, czasami dodaje Redakcja. W 2011 r mamy spotkanie z Czytelnikami w Orlicy. Z krajoznawczymi

Jagoda
06/09/2010 09:10
(Słowacja - Zamek Spiski). Bardzo chętnie obejrzałabym Pana zdjęcia tęczy. Z pozdrowieniami przewodnickimi Jagoda

Jagoda
06/09/2010 09:04
Witam, Panie Krzysiu, dziękuję za słowa uznania, mam nadzieję, że spodobały się Państwu Pieniny i pobyt w Szczawnicy będziecie miło wspominać. P.S. Kilka fotek z tęczą można obejrzeć w Galerii I (

Marek
06/09/2010 08:56
Witam, bardzo dziękuję za ciekawe oprowadzenie Nas po tajemniczych Gorcach. Marek z Krakowa

Krzysio
05/09/2010 21:01
Mól adres: staniszewski@poczta.onet.
pl


Krzysio
05/09/2010 21:00
Witam Serdeczne podziękowania za wspaniałą wycieczkę przesyłają: Małgorzata, Krzysztof i Michał Staniszewscy. (ZUS Ostrów). PS. Jak się Pani udały zdjęcia tęczy. Jeśli chciałaby Pani zobaczyć moje,

php-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themesphp-fusion-themes
php-fusion-themesphp-fusion-themes

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl